
Odločitev za SIP stroje je odločitev za robustno, enostavno in preizkušeno rešitev, ki zmore vsako nalogo ne glede na zahtevnost terena: od obsežnih ravnin do razgibanih gorskih predelov. SIP stroji za spravilo travinja so rezultat več kot 70 let znanja in izkušenj proizvodnje kmetijske mehanizacije. Vse se je začelo leta 1954 z ustanovitvijo lokalne servisne delavnice »Agroservis«, ki je skrbela za servisiranje različnih proizvodov kmalu pa se je preobrazila v enega večjih proizvajalcev kmetijske mehanizacije in opreme na tem območju. Tako se je SIP skozi svojo bogato zgodovino razvil od lokalnega servisa do proizvajalca največje kosilnice na svetu in še dlje.
Začne se s servisno delavnico
Temeljni kamen današnjega SIPa je bil postavljen 1. februarja 1954, ko je bil v register vpisan Zadružni obrtni obrat »Agroservis« Št. Peter v Savinjski dolini. Namen ustanovitve obrata je bil zgraditi sodobno in dobro opremljeno servisno delavnico v središču Savinjske doline za vzdrževanje okoliške kmetijske mehanizacije.
Podobne servisne delavnice so takrat gradili tudi v drugih regijah Slovenije, in sicer v Ljubljani, Kranju, Novem Mestu, Brežicah, Ljutomeru, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici in Kočevju. Vse so dobile enotno ime »Agroservis« z dodatkom imena kraja. Soustanovitelj vseh Agroservisov je bilo takrat največje trgovsko podjetje kmetijske mehanizacije, Agrotehnika iz Ljubljane, ki je gradnje tudi finančno podprlo, saj je s servisnimi delavnicami pridobilo široko servisno mrežo za vzdrževanje kmetijske mehanizacije, ki jo je prodajalo.
Registracija imena SIP
Drugi del dejavnosti je predstavljala proizvodnja različnih industrijskih strojev. Začelo se je leta 1960 s proizvodnjo strojev za obiranje hmelja, kar je odprlo 130 novih delovnih mest. Leta 1967, ko se je Agroservis preimenoval v SIP – strojno industrijsko podjetje, pa je bil predstavljen prvi stroj za spravilo travinja, zgrabljalnik Sonček.
V letu 1969, SIP podpiše koorperacijsko pogodbo z avstrijskim podjetjem. To je podjetju zagotovilo takojšnje izvozne posle obenem pa se iz obrtne dejavnosti preusmeri v industrijsko proizvodnjo kmetijske mehanizacije. Začne se industrijska serijska proizvodnja tračnih obračalnikov in kasneje, leta 1971 proizvodnja samonakladalnih prikolic.




Rekordno število zaposlenih
Kapacitete prvotne servisne delavnice kmalu niso več zadoščale obsegu proizvodnje razširjenega in preoblikovanega programa kmetijske mehanizacije. Leta 1973 je bila tako zgrajena nova proizvodna hala v izmeri 8400 m2. Takrat je bilo v SIP-u zaposlenih že skoraj 300 delavcev.
Od leta 1970 do 1983, se je število zaposlenih povečalo za skoraj šestkrat. Doseglo je število 1.236 in ti zaposleni so ustvarili za 171-krat večji prihodek v primerjavi s 1970. Samo v letu 1980 je bilo proizvedenih kar 30.000 strojev. Število zaposlenih v osemdesetih se je povečevalo in ni padlo pod 1000. Leta 1985 je bilo v SIP-u zaposlenih kar 1356 ljudi. Tudi proizvodne kapacitete so že takrat vključevale najnaprednejše tehnologije in SIP je še danes med tehnološko naprednejšimi podjetji. V letu 1979 SIP patentira sistem proti izgubi vzmetnih prstov, v letu 1982 pa patentira tudi prvi zgrabljalnik za stranski zgrabek.
SIP je dosegal 75% tržni delež v Jugoslaviji. V skupni slovenski kmetijski strojegradnji je SIP ustvaril 47% vseh dohodkov, v jugoslovanskem merilu te panoge pa 13%. Četrtino prodaje je ustvaril z izvozom, v letu 1985 so izvozili kar 8450 samonakladalnih prikolic, od tega 3588 na Poljsko.




Kriza in iskanje novih trgov
Cvetočemu obdobju SIPa je sledilo obdobje nestabilnosti. Leta 1990 je SIP z razpadom Jugoslavije izgubil velik del svojega trga, močno zmanjšal število zaposlenih. V stečaju je pristal tudi njegov sežanski obrat Krasmetal. Takrat se je začela krepitev položaja tujini. SIP proizvodni program se začne razstavljati na sejmih EIMA v Bologni, Agri v Leipzigu in Agritechnici v Frankfurtu in Hannovru.
V devetdesetih je bilo tudi obdobje prve prenove blagovne znamke. SIPovi stroji se v tem obdobju proizvajajo tudi v svetlo in temno zeleni barvi. Vseeno je na koncu prevladala rdeča barva ter postala in ostala prepoznavna barva SIP-a.



Na prelomu tisočletja
V letu 1999 je bila v proizvodnji postavljena lakirnica Eisenmann, začel se je laserski razrez pločevine, postavljeni so bili prvi varilni roboti. Posodabljanje proizvodnje se je nadaljevalo tudi v novem tisočletju, skupaj z razvojem novih, naprednejših tehnologij.
Leta 2004 pri rotorskih zgrabljalnikih sta bila to patentirano koračno tandem podvozje in modularni rotorji. Pri tehnologijah kosilnic pa fleksibilni priklop za čelne kosilnice in razvoj varovanja kosilnega grebena (DDSS-Disc Drive Safety System). Slednji je bil na vse grebene vgrajen leta 2007.
Sledila je velika in pomembna prenova blagovne znamke, ki je tehnološko dovršene SIP stroje za spravilo travinja postavila na drug nivo. V tem času se je uveljavila nova filozofija ROBUST. Ta beseda zajema tri ključne lastnosti, ki opredeljujejo SIP stroje: vzdržljivost, učinkovitost in enostavno uporabo. Prenova blagovne znamke je vključevala tudi vizualno transformacijo, ki je vključevala rdečo, antracit in črno barvo z belimi napisi. In po teh barvah je SIP prepoznaven še danes.



SIP postane pomemben igralec na trgu
Nekaj let kasneje SIP predstavi stroje največjih delovnih širin, t.i. HD linijo. Med temi stroji je v 2017 tudi največja vlečena kosilnica na svetu s 15 m delovne širine SILVERCUT DISC 1500 T in nova tehnologija pobiralnih zgrabljalnikov AIR.
Tudi v svoji novejši zgodovini SIP sledi svoji filozofiji in poslanstvu specialista za spravilo travinja. Proizvodnja se posodablja z najnaprednejšimi tehnologijami za izdelavo strojev in njihovih sestavnih delov. Lansiramo nove stroje za spravilo travinja, nove generacije kosilnih kombinacij, vrtavkastih obračalnikov, rotorskih zgrabljalnikov in pobiralnih zgrabljalnikov. S prepričanostjo v kakovost naših strojev postanemo edini proizvajalec v segmentu košnje in spravila travinja, ki na celoten prodajni program ponuja 3-letno garancijo.
Fokus razvoja ostaja na najzmogljivejših strojih večjih delovnih širin do 17 m in specializiranih tehnologijah za specifične segmente uporabnikov. SIP se širi v tujini in tudi na tujih trgih odpira svoja podjetja. Začne se s SIP Velika Britanija in SIP Francija, kasneje pa še SIP Nemčija in SIP Poljska.
Zgodi se velika prenova SIPovega proizvodnega obrata v Šempetru. Poleg izjemnih posodobitev proizvodnje na področju mehanske obdelave in izdelave zobnikov je vrata odprl še povsem nov SIP center. Ta je postavi piko na »i« prvim sedmim desetletjem SIPove zgodbe in prinaša povsem novo izkušnjo poslovnih prostorov nam, SIPovcem in vsem našim gostom.



Več informacij o podjetju SIP najdete TUKAJ.
Več informacij o SIP strojih za spravilo travinja najdete TUKAJ.