
Podjetje SIP je z velikim veseljem gostilo 9. srečanje mladih prevzemnikov, ki ga je organizirala Zveza slovenske podeželske mladine (ZSPM) v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Dogodek je združil več kot 150 mladih kmetov in predstavnikov kmetijskega sektorja iz vse Slovenije.
Povezovanje in izmenjava idej
Pred začetkom dogodka so si obiskovalci lahko ogledali SIPovo proizvodnjo nato pa je sledil zanimiv program v kongresni dvorani SIP centra. 9. srečanje mladih prevzemnikov je z uvodnim nagovorom pričela Ajda Podlesnik, podpredsednica ZSPM, ki je izpostavila izzive, s katerimi se soočajo mladi kmetje, kot so birokracija, visoki vhodni stroški in negotov trg. Poudarila je pomen spoštovanja do narave in poštenega zaslužka za kmete. Dogodek je bil tako priložnost za mlade prevzemnike, da se povežejo, izmenjajo ideje in si medsebojno nudijo podporo.


Mladi kmetje so prihodnost slovenskega kmetijstva
Mag. Uroš Korže, predsednik uprave podjetja SIP, je v svojem pozdravu izrazil veselje, da se 9. srečanje mladih prevzemnikov odvija v prostorih podjetja SIP. Poudaril je, da je generacija mladih kmetov danes bolj obveščena, strastna in povezana kot kadarkoli prej. »Tu vidim priložnost za izboljšavo, za rast našega gospodarstva, naše skupne industrije, našega kmetijstva,« je dejal Korže. Izpostavil je tudi težave s konkurenčnostjo in perspektivo, a hkrati poudaril, da imamo ideje in rešitve za boljše rezultate v prihodnosti.
V imenu Zveze slovenske podeželske mladine je mlade nagovoril podpredsednik ZSPM, Martin Žbogar, ki je izpostavil: »Mi smo tukaj in mi smo prihodnost. Prav zato je ključno, da se naš glas sliši. A kako to, da brez mladih ni prihodnosti, preseči, da ne ostane zgolj leporečenje?« Izrazil je skrb nad tem, da so v trenutkih odločanja mladi pogosto le statistična številka in da njihov glas ne šteje. Poudaril je vprašljivost novih zakonodajnih predlogov, ki jih ministrstvo predstavlja kot olajšave za mlade kmete, nevključenost kmetov v ključne odločitve pri uporabi kmetijskih zemljišč ter zamude pri izplačilih. Zaključil je z zahvalo mladim kmetom, ki vztrajajo, in dokončal misel z: »Kmetijstvo ni zgolj veliko dela, temveč je tudi veliko poslanstvo. Je skrb za prihodnost, je ohranjanje slovenske identitete, mi pa bomo tisti, ki bomo to prihodnost soustvarjali. Naj bo naše delo cenjeno – predvsem pa uspešno.«


Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, dr. Jože Podgoršek je med drugim povedal: »Na vas stoji prihodnost slovenskega kmetijstva.« Poudaril je tudi, da se Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije bori za enake cilje kot kmetje. . Za cilje, kako omogočiti slovenskemu kmetu umno kmetovanje in predvsem kmetovanje, ki bo na koncu rezultiralo tudi pravi finančni izplen.«
Srečanja mladih prevzemnikov se je udeležila tudi ministrica ga. Mateja Čalušić, ki se je uvodoma navezala na pomen mladih prevzemnikov v kmetijstvu ter izpostavila njihov ključen prispevek k prihodnosti hrane, krajine in skupnosti. Ministrica je tudi opozorila na pomen nadaljnjega povezovanja mladih kmetov in iskanja skupnih rešitev za boljše pogoje kmetovanja v Sloveniji, ob tem pa izpostavila pomembnost zakonodajnih sprememb, ki bodo mladim kmetom omogočile lažji dostop do financiranja, zemljišč in svetovanja. Med drugim je povedala: »Ti predlogi zakonov niso revolucija, niti preobrat v kmetijstvu, so pa nujno potrebni, da se jih pregleda in prečisti na določenih točkah. Ključna področja, ki smo si jih želeli umestiti v zakon, so bila na eni strani morda spregledana, saj smo slišali kritike, da vsebina predlogov še ni dodelana. Verjamem, da je z vsem delom, pogovori, delovnimi skupinami in skozi javno obravnavo, ki je resnično odprta, morda pristop nekoliko drugačen kot do sedaj. Je pa ravno to priložnost na terenu pri vas, ki imate organizirano mrežo, da se vsebine vključi v zakonodajo.«


Izkušnje mladih kmetov
Med govorci sta bila tudi Denis in Veronika Plut , mlada prevzemnika, ki sta delila svoje osebne izkušnje pri prevzemanju kmetij. Denis in Veronika sta oba mlada prevzemnika, vsak na svoji kmetiji, in sta skupaj spregovorila o izzivih, priložnostih in prihodnosti slovenskega kmetijstva. Delila sta osebne izkušnje, ki so nastale ob prevzemanju kmetij. Tako Denis kot Veronika sta izpostavila, da se pri prevzemnikih pogosto pojavijo dileme glede velikosti kmetije, saj se lahko pojavi težava bodisi z premajhno bodisi s preveliko kmetijo, kar vpliva na uspešnost in optimizacijo kmetijskega poslovanja. Denis je izpostavil tudi težave s pomanjkanjem socialne varnosti in potrebo po spremembah v zakonodaji, medtem ko je Veronika poudarila pomen dopolnilnih dejavnosti, kot je turizem, za preživetje kmetij.

Pogled na kmetijsko panogo iz gospodarstva
Kot predstavnik iz gospodarstva je spregovoril Iztok Podkrižnik iz Kluba slovenskih podjetnikov, ki je v svojem nagovoru mladim prevzemnikom poudaril pomen delovnih navad, vztrajnosti in povezovanja za uspeh kmetij in celotne družbe.


Prakse kmetovanje v Ameriki – kaj imamo skupnega?
Svoje izkušnje z raziskovanjem ameriškega kmetijstva v Iowi je dr. Duška Knežević Hočevar, antropologinja in raziskovalka na ZRC SAZU, poskušala povezati s slovenskimi razmerami. Med predavanjem je izpostavila, da je povezovanje in mreženje ključnega pomena za uspeh v kmetijstvu. Opozorila je tudi na pomen prilagodljivosti in inovacij, ki so nujni za prilagoditev hitro spreminjajočim se razmeram. Poleg tega je izpostavila, kako pomembno je skrbeti za duševno zdravje kmetov, saj delo na kmetiji pogosto prinaša velik stres.


Pogled v prihodnost
9. srečanje mladih prevzemnikov se je zaključilo z razpravo o ključnih izzivih slovenskega kmetijstva, kjer so sodelovali Gašper Bergant, Blaž Brodnjak in Rok Suhodolnik. Poudarili so pomen povezovanja, skupnih investicij in kratkih prodajnih verig za povečanje konkurenčnosti slovenskih kmetov.


Podjetje SIP je z velikim veseljem gostilo 9. srečanje mladih prevzemnikov in veselimo se že naslednjega srečanja. Več utrinkov iz dogodka si oglejte v galeriji spodaj.
























