V četrtek, dan pred 8. marcem, Mednarodnim dnevom žena, smo se SIPovci udeležili Okrogle mize “Enakost spolov na podeželju”, ki so jo organizirali projektni partnerji projekta TERA.
Gre za izobraževalno-ozaveščevalski partnerski projekt, ki se ukvarja in proučuje izzive usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja in spodbujanja enakosti spolov na podeželju.
Sogovorniki na okrogli mizi so bili predstavniki iz različnih institucij, ki se s tematiko aktivno ukvarjajo ali se jih neposredno dotika. Predstavnica Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Helena Valas, Tina Kosi iz Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Roman Žveglič iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Andreja Budimir iz Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, Urša Skupe, predstavnica Zveze slovenske podeželske mladine ter Ana Pavlič, predstavnica Inštituta za proučevanje enakosti spolov Maribor. Skupino je povezovala moderatorka Nataša Briški.
Udeležence je nagovorila norveška veleposlanica Trine Skymoen, saj kraljevina Norveška, kjer je sistem enakosti spolov že močno uveljavljen, projekt tudi finančno podpira. Na kratko je predstavila prakse, ki so jih na državnem nivoju sprejeli n Norveškem, tudi v povezavi s koriščenjem porodniške odsotnosti.
Udeleženci so predstavili rezultate raziskav, ki so jih opravili na slovenskem podeželju in na žalost rezultati niso spodbudni. Kot ena izmed bolj perečih tem je nasilje nad ženskami, ki je, ne samo v ruralnem okolju, ampak tudi drugje še vedno močno prisotno. To potrjuje tudi dejstvo, da je bila med desetimi kandidati za besedo leta 2022 tudi beseda femicid. Prav tako je bilo v raziskavah ugotovljeno, da so ženske na podeželju večinoma še vedno zelo preobremenjene, saj poleg kmečkih opravil opravljajo še gospodinjska opravila in obenem skrbijo za otroke. Posledično so v raziskavi ugotovili, da velika večina žensk na podeželju nima prostega časa, tiste, ki pa ga le imajo, pa ga posvetijo počitku. Večina moških po drugi strani, svoj prosti čas posveča druženju s prijatelji.
Gostje so se dotaknili tudi teme ukoreninjenosti stereotipov deljenja na moška in ženska opravila in status določenega spola na podeželju. Soglasno so prišli do zaključka, da je pri dojemanju tega ključna vzgoja otrok, saj so otroci tisti, ki nasledijo vzorce staršev.
Kljub temu, da so delavnice večinoma obravnavale problematiko žensk, so se jih udeležili tudi številni moški. To so tisti moški, ki se zavedajo, da so pravice in počutje žensk pomembne in želijo temu dati več poudarka. Tudi oni so se zavezali, da bodo o tej problematiki govorili in ozaveščali svoje znance in prijatelje ter tako prispevali k boljši prihodnosti vseh.