V četrtek 14. in petek 15. novembra so na tradicionalni lokaciji v zdravilišču Radenci potekali 32. Zadravčevi-Erjavčevi dnevi. Mednarodni znanstveni posvet o prehrani živali že mnogo let združuje domače in tuje predstavnike kmetijstva in živinoreje, ki jim raziskovalci različnih kmetijskih področij predstavljajo svoje najnovejše raziskave in dognanja. Dogodek poteka pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, za organizacijo pa skrbi Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota. Podjetje SIP, največji proizvajalec kmetijske mehanizacije v Sloveniji katerega glavni program so stroji za spravilo krme s travinja, ki jo najbolje izkoriščajo prežvekovalci, se dogodka že vrsto let udeležuje kot sponzor, pa tudi kot slušatelj in predavatelj.

Potrebne so raziskave vpliva živinoreje na podnebne spremembe

Letošnji posvet so otvorili predstavniki KGZ Murska Sobota, udeležence pa sta nagovorila tudi predstavnika Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije , predsednik g. Jože Podgoršek in direktor Janez Pirc, predstavnik Ministrstva za kmetijstvo in prehrano RS ter g. Boris Nicolas Erjavec, izvršni direktor Pomurskega sejma. Uvodni govorci so poudarili čedalje večjo težo problematike podnebnih sprememb in izzivov s katerimi se v povezavi s tem srečuje kmetijska panoga, še zlasti panoga živinoreje. Pozvali so tudi vse raziskovalce in znanstvene ustanove k pripravi čim več raziskav s katerimi bo mogoče dokazati in razumno pojasniti kolikšen je dejanski prispevek kmetijstva, še posebej evropskega kmetijstva, k podnebnim spremembam s katerimi se globalno soočamo.

Raznolike tematike s področja živinoreje

Na posvetu so predavatelji predstavili teme povezane s pripravo in kakovostjo različnih vrst krme s travinja za krave molznice in pitovne govedi, zmanjševanjem vnosa in večji stabilnosti dušika v tleh in uporabo pametnih tehnologij v živinoreji. Predstavljene so bile tudi tematike povezane z drobnico in z dobrobitjo rejenih živali. Četrtek je bil tako vecinoma posvečen govedoreji. Tematike petkovega dne so v glavnem zajemale področje prašičereje. Navezovale so se na krmljenje, rast, pitovne lastnosti in kondicijo živali ter sisteme uhlevitve, dve predavanji pa sta se dotaknili tudi perutninarstva.

Posvet smo udeleženci zaključili v pozitivnem duhu z mislijo na pozitivne rezultate v kmetijstvu in na našo misijo, da s pridobljeno novo znanje delimo s kmeti in tako prispevamo k uspešnemu razvoju kmetijske panoge.

Ključne besede: kmetijstvo, kmetijska panoga, znanost, živali, krma, raziskave, sponzor, živinoreja, govedoreja, drobnica, prašičereja, travinje