Pri košnji z gnetilniki dosegamo hitrejše venenje ali sušenje s čimer ohranimo hranilne snovi in tako zagotovimo boljšo kakovost krme. Poznamo dva tipa prstnih gnetilnikov in sicer s plastičnimi ali s kovinskimi prsti. Prstni gnetilnik s togo vpetimi plastičnimi prsti (FPC) obdrgne in poškoduje povrhnjico na steblih ter listih in zlomi stebla. Kovinski prsti (FSC) so vpeti gibljivo in med gnetenjem delujejo nekoliko bolj agresivno saj poškodujejo, zlomijo in “nacefrajo” stebla in tako omogočijo še hitrejšo izgubo vlage.  Ker gnetilnika med gnetenjem različno poškodujeta rastline, mora odločitev za izbor tipa gnetilnika na kosilnici temeljiti glede na potrebe uporabnikov in tip travinja, ki ga kosijo.

Primerjavo med košnjo brez gnetilnika in košnjo z dvema tipoma gnetilnikov smo naredili na drugem odkosu travno-deteljne mešanice, na Vranskem v Sloveniji. Za test smo uporabili kosilno kombinacijo s tremi različnimi kosilnimi grebeni in sicer brez gnetilnika, s plastičnimi in s kovinskimi prsti. Krmo smo z vsemi tremi grebeni pokosili istočasno, vsi gnetilniki pa so bili nastavljeni na srednjo intenzivnost gnetenja. Takoj po odkosu smo vzeli vzorec sveže pokošene krme, 2 h po košnji pa smo vzeli vzorce iz redi posameznega kosilnega grebena na isti točki. Vzorci so bili poslani v laboratorij LKS –Landwirtschaftliche Kommunikations- und Servicegesellschaft mbH v Nemčijo, kjer je bila z analizo določena vsebnost suhe snovi (SS) in vsebnosti surovih beljakovin (SB).

Pri primerjavi košnje brez gnetilnika ter gnetilnika s plastičnimi prsti in s kovinskimi prsti je bilo ugotovljeno, da je bila 2 uri po košnji brez gnetenja vsebnost SS v krmi 25,2%, pri krmi gneteni s plastičnimi prsti 26,9% in pri krmi gneteni s kovinskim gnetilnikom 28,9 %.

Vsebnost surovih beljakovin pri gnetenje s kovinskim gnetilnikom je bila nekoliko nižja, in sicer 14,7 % v primerjavi s prstnim, kjer je bila 15,6 %, pri košnji brez gnetilnika pa se je ohranilo največ surovih beljakovin in sicer 16,3 %.

Bolj agresivno delovanje gnetilnika s kovinskimi prsti naredi na rastlinah več poškodb povrhnjice in s tem poveča površino rastline skozi katero poteka izguba vlage. Zato je venenje rastlin hitrejše in tudi čas spravila krme se skrajša. To se izkaže za veliko prednost pri spravilu trav in travnih mešanic. Tudi v primeru travno- deteljnih mešanic in mešanic trave in lucerne je izguba vlage iz rastlin hitrejša vendar pa kovinski prsti v primerjavi s plastičnimi prsti bolj poškodujejo nežne lističe, kar povzroči določeno izgubo surovih beljakovin, še posebej če gre za spravilo sena. Zato so za deteljne mešanice in mešanice z lucerno bolj primerni gnetilniki s plastičnimi prsti, ker so pri gnetenju nekoliko nežnejši in ne naredijo velikih poškodb na lističih, obenem pa še vedno zagotovijo dovolj hitro izgubo vlage iz rastlin. Prav tako pa lahko tako pri enem kot pri drugem prstnem gnetilniku izgubo vlage iz rastlin dodatno uravnavamo še z nastavitvijo intenzivnosti gnetenja.

 

 

 

 

Uporaba prstnega gnetilnika pospeši izgubo vlage iz rastlin in omogoči hitrejše spravilo krme.

V primeru gnetenja travno-deteljne mešanice je pri uporaba gnetilnika s plastičnimi prsti  izguba beljakovin iz lističev nižja v primerjavi s kovinskimi prsti.

 

 

 

 

 

 

 

Gnetilniki s kovinskimi prsti omogočajo zelo hitro venenje, vendar lističe detelj in lucerne poškodujejo bolj v primerjavi s plastičnimi prsti.